Bylinky
Antigona An Lucia
1.ročník
Griffinpuff
Myrta
Tento tmavozelený keř pochází ze Středozemí.
Podle řeckého mýtu se ve vonnou rostlinu
Proměnila matka Adonise Myrrha-při obraně před otcovým hněvem.
Myrty se sázely také kolem chrámů bohyně Afrodity.Právě ona si nasadila myrtový věneček, když dostala od Parida titul nejkrásnější ženy.
Od té doby je myrta pokládána za symbol lásky.
Také pro Římany byla samozřejmou součástí oslav, hlavně zásnub.Myrta se často používá i dnes, s bílou mašličkou se připíchne na klopy svatebčanů.
Pupeny, po oddělení hořké zelené části, se výborně
Hodí do ovocného salátu, sušené květy a listy se přidávají do potpourri.
Kontryhel
Je to magická rostlina s velkými typickými listy.
Najdeš jej na louce.Kontryhel ráno vylučuje šťávu, která usedá na listy v podobě kapek.Dnešní "čarodějky" používají tuto bylinu k přípravě nejrůznějších elixírů,využívají přitom různé části rostliny.
Kontryhel údajně dodává sílu a energii, pomáhá nalézat nové nápady : posiluje mysl a odvahu.
Muškátový oříšek
Je to kulatý plod muškátovníku, používaný do jídel jako koření.
Ovšem to nejsou všechny jeho vlastnosti.
Existuje pověra, že oříšek nošený v kapse ženy zaručuje sňatek s bohatým starcem.
V Severní Americe, přesněji ve státě Michigan, nevěští sňatek,ale pomáhá při revma.Prý také zkrásňuje a je možné jej použít při odstraňování pih,případně zavěšením na krk se chránit proti oparu.
Jedno je jisté-v kuchyni se výtečně osvědčí.
Měsíček Zahradní
Květy měsíčku zdobí naše zahrady i v říjnu.Vysevá se v dubnu.Ale pokud zapomeneš,v příštím roce se vyseje sám.Měsíček lze údajně použít k předpovídání počasí-pokud jsou po sedmé ráno jeho květy ještě nerozvinuté,bude pršet.Měsíček má také léčivé vlastnosti,známé už od 12.století,kdy byl jednou z nejpopulárnějších léčivek.Není na to nic divného,protože tato bylina působí protizánětlivě a urychluje hojení ran.Použit vnitřně pomáhá při bolesech v krku a chřipce.Lidé dříve věřili,že člověk,který se dotkne květu měsíčku bosýma nohama,porozumí řeči ptáků.Je to pravda?Neví se.Avšak na kuří oka platí šťáva ze stonků!
Rozmarýn
Velice známá bylina,používaná jako koření.Údajně povzbuzuje nervovou soustavu a tím i paměť.Ve starověkém Římě žáci nosili rozmarýn ve vlasech,protože jim pomáhal zapamatovat si to,co se naučili.Také se věřilo,že rozmarýn zasazený blízko prahu zahání čarodějnice.Jako smybol přátelství a paměť byl vplétán do pohřebních věnců.Také je to skvělá bylina pro spaní.Rozmarýn zavěšený nad lůžkem funguje jako lapač nů-zahání noční můry.
Verbena
Nádherně barevné květy verbeny často zdobí naše balkony a zahrady.Při pohledu na ně bys určitě nikdy nečekal/a,že tuto jemnou rostlinu ve středověkuspojovali s čarodějnicemi.Vědmy ji prý užívaly k čarování a předpovídání.Její léčivé vlastnosti oceňovali už ve starověku.Egypťané ji nosili pod tunikou,aby zabránili bolestem hlavy a jedovatému ušknutí štírů.Dnes víme,že odvar z verbeny povzbuzuje práci jater,usnadňuje trávení,současné magii ji používají v milostné magii.
Heřmánek
Už ve starověkém Egyptě jej ctili jako květ boha Slunce.Dnes je to nejpopulárnější léčivá bylina.Při nachlazení pomáha napařování ze sušených květů,při nechutenství není nad hořký heřmánkový čaj.Koupel světlých vlasů jim zajistí lesk.Lidé s mastnou pletí a sklonem k akné si mají oplachovat obličej speciálním heřmánkovým výtažkem.Pokud chceš zahnat smůlu,spaluj heřmankový květy,pokud chceš zajistit příjemné prostředí v pokoji,rozsyp je po podlaze!
Rajčata - původ -jižní Amerika
- dodané do jídla podporují lásku
- rajská omáčka zajišťuje zdraví a bohatství
- zahání zlé duchy
- jsou velmi zdravá (obsahují vitamin C a draslík)
Jeřáb - strom
- používá se na srdeční choroby
- čerstvé jsou jedovaté (obsahují totiž kyselinu parasorbovou)
- magické
Heřmánek - květ boha slunce,léčivý
- pomáhá při nachlazení
- zahání smůlu
- používá se na akné a vlasy
Muškátový oříšek - používá se jako koření
- pomáhá při revma
- zkrásňuje
- chrání proti oparu