Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie bylinného léčitelství

29. 3. 2007
 

Historie bylinného léčitelství

Už před několika tisíci lety se lidé začali zabývat bylinným léčitelstvím. Lidé se snažily ubránit nemocem a případné smrti. Mnoho rostlin je tak spojováno se smrtí a je to například smuteční vrba ,kterou Řekové zapalovali protože věřily že otevírá bránu do podsvětí. Nebo směs Santálu a pelyňku ,která má zklidnit mrtvé duše a vyprovázet je do podsvětí. O rozvoj těchto léčivých a metod se hlavně zapříčinily Šamani a kouzelníci.


Nejstarší nálezy jsou z roku 4000 před n.l. a objevují se od Dávného východu přes Asii, Afriku až po Jižní a Střední Ameriku. Ale první herbář byl napsán až v roce 2700 před n.l. na dvoře Čínského císaře Shen-Nunga . Pak o 700 let později v roce 2000 před n.l. se vydala první karavana s kořením z Indie a putovala do Egypta, Sýrie, Palestiny a k Baltskému, Středozemnímu moři. Směr určovali hlavně Řekové a Egypťané kteří obchodovali se zdatnými obchodníky Féničany.


A jelikož směr určovali i Řekové objevil se i zde známí Hippokrates který dokázal že neléčí lékař ale hlavně sama příroda. Jeho učen Aristoteles též významný lékař napsal 400 spisů kde se zabývat lidskými orgány a bylinami. O léčitelství Řecké se začali zajímat Arabští učenci. A tak vznikla kniha Compendium Saladini, kde byli spojeny principy léčby arabské a antické.


Dále už v 6 stol. Benedikt z Nursie dal základy k vzniku řádu Benediktů kteří zakládali klášterní zahrady z heslem Ora et labora což v překladu znamená modli se a pracuj. Tito mniši rozšířily mnoho středozemních byliny do zbytku Evropy. Tehdy byla napsána známa abatyše od Hildergarda z Bingenu , která prohloubila znalosti. Ale kromě zdí kláštera a vyšší vrstvy byli byliny pro obyčejné lidi tabu. A pro mnoho léčitelů se stali osudnými.

Ve 14 stol. byl uznávaným vzorem všech lékařů Gallenos z Pergamu . Bohužel mnoho receptů a knih buďto zmizelo nebo s chořelo v Chrámu Míru v Římu. Ale jeho spisy byli komplikované rozsáhlé a poněkud zcestné.


Konečně byl kolem roku 1450 knihtisk což umožnilo částečné šíření informací. Až 16 stol. se pomalu začali tisknou herbáře a bylináře. V tu dobu taky žil Perascelus který se absolutně bouřil Gallenu což tehdy byla velká odvaha a obecně kritizoval celou školskou medicínu. Procestoval celou Evropu a od venkovských lidí sepisoval léčivé recepty a pak sám vyzkoušel. Přitom ale umřel sám a bez uznání a asi i bez přátel. Pak nastala doba temna kdy se vše léčilo jen modlitbami . Ale to se změnilo když církev začala obchodovat z bylinami. A tak teď kláštery sepisovali léčivou moc bylin.

V 19. stol. Se objevuje známý farmář Sebastian Kneipp, který dostal byliny do vědomí společnosti a i dodnes se využívají jeho bylinné kůry.Základní seznam rostlin

Africká fialka (Saintpaulia ionatha)

Ve svém okolí tyto květiny navozují spirituální atmosféru. Dokud rostou, mají ochranné účinky.

Aloe (Aloe vera)

Hlavní užití je při rituálech věštění a duchovního vývoje. Aloe je tradičně spojována se ženstvím. Usušené listy se dávají do kadidel používaných pro vzývání Luny, které je žádána, aby pomohla porozumět problémům a proniknout do podstaty věcí. Naopak z čerstvých listů vymačkaná šťáva se přidává do očistné koupele.

Bazalka pravá (Ocimum basilicum)

Bazalka je spojována se smrtí a nesmrtelností. Dodává odvahu čelit smrti, zejména symbolické (např. při iniciaci). Při tomto způsobu užití se podávala jako nápoj, dále se přidávala do rituální koupele před obřadem a také do kadidla. Kněží Rohatého Boha nosili snítku bazalky od svátku Lugnasadh (srpnová noc) do svátku Alban Elued (podzimní rovnodennost).

Bez černý (Sambucus nigra)

Nošení černého bezu odráží útočníky všeho druhu. Po zavěšení nad okna a dveře zabraňuje zlu vstoupit do domu. Nošení bezinek chrání před zlem a negativními silami. Keř černého bezu rostoucí poblíž domácnosti napomáhá jejímu klidnému chodu. Bezové dřevo je taktéž výborné na výrobu magických holí. Víno z bezových květů a bezinek pil podle vyprávění Ódin, nejvyšší severský bůh. Nikdo se neopovážil vykácet či vypálit březový kmen. V Dánsku se těšil takové vážnosti, že si ho námořníci pěstovali na svých dvorcích a věnovali mu všemožnou péči. Víno z jeho květů se používá při slavnostech letního slunovratu. Štávu z čerstvých listů lze použít jako uklidňující oční kapky, rozdrcené listy pak jako obklad na řezné rány. Bezinky lze kromě jejich léčebných účinků užít i jako prostředek pro získání modři na barvení rouch.

Blahovičník kulatoplodý (Eucalyptus globulus)

Eukalyptus, pod kterýmžto názvem tento strom asi známe spíše, rozptyluje uměle nahromaděnou negativní energii v domě (např. po hádce). Používají se jeho listy, které jsou nejčastěji užívány v léčebné magii. Ať už sušené v kadidle, čerstvé vařené ve vodě a uvolňující vonné výpary, nebo jako pokojová rostlina. Stejně dobře působí na nemocné i silice vypařující se z eukalyptového oleje.

Bblín černý (Hyoscyamus niger)

Blín se občas používal k věšteckým účelům, častější je však jeho použití ke škodlivým účelům, čehož využívala zejména tzv. "černá magie". Droga připravená z rostliny způsobuje šílenství nebo i smrt. Blín mj. tupí bolest a vymazává vzpomínky. Přidával se do čarodějných mastí určených k létání. Jeho odvar pili mladí adepti temných nauk, aby ztratili zábrany účastnit se čarodějnických rituálů. Jako bylina smrti se pochopitelně spojuje s podsvětím a umožňuje navázat kontakt s dušemi zesnulých. Celá rostlina je prudce jedovatá!

Bbříza bělokorá (Betula pendula)

Koště z březových větviček se používá k "vymetení" zlých sil ze svatyně. Míza, kterou získáme naříznutím kůry, je sladká a dá se z ní připravit víno pro svátek Alban Eiler (jarní rovnodennost). Bříza je také zmiňována v souvislosti s bohem Thórem. Podle tradice lze kůru loupat pouze ze stromu, který Thór poznamenal (tj. který zasáhl blesk).

Citroník pravý (Citrus limon)

Ve šťávě citrónu smíchané s vodou se omývají magické předměty (amulety, talismany, šperky...), které byly získány z druhé ruky, aby se zbavily negativních vibrací. (K tomuto účelu je také vhodná slaná voda a následné "nabíjení" na slunci. - pozn. aut.) Citroník vyrostlý ze semen citrónu, který jste snědli, je vhodný dárek pro milovanou osobu.

Čajovník čínský (Camellia sinensis)

Spalování lístků čajovníku přináší bohatství. Sušené listy jsou součástí talismanů, které mají dopomoci k penězům. Odvar (čaj) je základní složkou nápojů lásky.

Dračinec obrovský (Dracaena draco)

Z poraněného kmene vytéká krvavě červená míza, která se ve formě sušeného prášku prodává pod názvem "dračí krev". Tento prášek spolu s dračincovým dřevem se přidává do kadidel k umocnění jejich síly. Zapálením těchto kadidel se zvyšuje hladina dosažitelné energie. Dračinec je považován za ochrannou bylinu a užívá se při vysvěcení rituálních pomůcek (zejména meče). Podotýkám, že se bavíme o stromu, který roste v tropických krajích, nikoliv o domácích rostlinách (dračinec deremenský a lemovaný), tak je prosím netýrejte nařezáváním.

Durman 

Plody obsahují halucinogenní toxin, jehož několik kapek přidaných do "létací masti" navodí několikahodinové vidiny.

Jabloň domácí (Malus domestica)

Jablko je symbolem nesmrtelnosti. Dále je také známým symbolem lásky, proto je součástí všech substancí, které ji podporují. Polití kořenů jablečnou šťávou je obětí za usmíření stromů při obřadech. Dřevo jabloní je součástí ingrediencí pro dlouhověkost a nesmrtelnost; dále je také mimořádně vhodné pro magické hole. Šťáva jablek nahrazuje krev při obřadech, u kterých je vyžadována. Když rozkrojíte jablko, uvidíte pentagram, proto je tento plod také symbolem ochrany.

Jahodník obecný (Fragaria vesca)

Pro své obecně léčivé vlastnosti se používají listy, ale především plody, které obsahují vysoký obsah vitamínu C, dále minerály a stopové prvky. Nálev z listů je velmi mírné tonikum, které zbavuje nervozity a pomáhá při žaludečních a střevních potížích. Z listů lze připravit také odvar, který lze používat na afty, infekci ústní dutiny, rány a omrzliny a jako kloktadlo při bolestech krku. O letním slunovratu se pije jahodové víno nebo čaj pro lepší kontakt s nadpřirozenými bytostmi. Jahody jsou zasvěceny Bohyni Matce, proto se přidávají do všech pokrmů určených k její poctě.

Jasan ztepilý (Fraxinus exelsior)

Jasan je rostlinou obrannou - hůl z jeho dřeva nad dveřmi vašeho příbytku odráží škodlivé vlivy. Listy se používají v ochranných amuletech. Velice vhodný je jasan pro magické hole, zejména v runové magii. Jasanové dřevo odpuzuje hady. Jasanové listy položené pod polštář prý vzbuzují věštecké sny.

Jeřáb obecný (Sorbus aucuparia)

Staroanglické jméno jeřábu, "rowan", vzniklo ze skandinávského "runa". Je tedy jasné, že je spjat s těmito magickými symboly. Jeřábu se připisuje ochranná moc, především před nepřátelským čarováním a úderem blesku. Z kůry jeřábů si druidové připravovali červenou barvu na svá obřadní roucha. Nálev z jeřabin je dobrý jako antiseptické kloktadlo. Jeřabinové víno se používá při svátcích mrtvých (např. Samhain).

Jírovec maďal (Aesculus hippocasteum)

Jírovec se nosí jako obrana proti revmatismu, zánětům kloubů, bolesti zad a rýmě. Tři kaštany vás ochrání před lehkomyslností. Kaštan zabalený v bankovce a nošený v sáčku nosí peníze a přináší úspěch. Je to strom přinášející zdraví, jak ostatně napovídá jeho latinský název. Neplodným ženám pomáhá počít dítě.

Jmelí (Viscum)

Jmelí měli v úctě především druidové. Odsekávali je za úplňku zlatým srpem. Chrání před požárem i povodní; dává se do nápoje léčícího neplodnost. Pozor však na jedovatost jeho bobulí! Pro léčebné účely se používají výhradně usušené větvičky a listy. Působí tišivě na nervový systém, zkoumají se jeho protirakovinné účinky. Ve velkých dávkách je však odvar nebezpečný stejně jako bobule.

Kopr vonný (Anethum graveolens)

Čaj ze semen kopru pomáhá pročistit mysl a zvyšuje schopnost soustředění. Kopr se přidává také do očistné koupele a do vody pro očistu posvátného prostoru. Žvýkání semen zamezuje zápachu z úst (ale doporučuji žvýkačku, semena jsou poněkud nepříjemné chuti.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Kopřivou naplněný sáček dokáže odrazit prokletí. Kopřiva je mimořádně silná obranná bylina. Hodíte-li ji do ohně, odpudí veškeré zlo. Je-li nošena s řebříčkem, utlumuje strach a zvyšuje sebevědomí. Je velmi účinná v očišťujících koupelích (nejlépe je použít mladé listy). V zahradách se pěstovala vedle růží, neboť zaháněla mouchy. Proto se doporučuje při problémech s tímto otravným hmyzem zavěsit do místnosti kytičku sušených kopřiv. Nálev z listů je jedním z nejlepších čajů proti dně a revmatismu. Je také výborný na pročištění krevního oběhu a růst vlasů. Pomáhá rovněž proti aftům a jako kloktadlo na bolesti krku. Vývar z oddenků je vlasové tonikum. Štáva z kopřiv nasáknutá v tampónu pomůže zastavit krvácení z nosu.

Kosatec německý (Iris germanica)

Nádherné květy kosatce zdobící oltář jsou jednoduchou a přitom užitečnou metodou, jak očistit místo od špatných vlivů. Počítejte ovšem s tím, že vám vydrží jen pár dnů. Kořen je využíván jako prostředek pro hledání a udržení lásky; dále také pro finanční zlepšení (je-li nošen či držen v pokladně). Jeho léčebné účinky jsou příliš silné pro domácí použití. Kadidlo se používá pro spojení s nejvyšším já. Odvar sloužil jako černé barvivo na roucha. Pozor, kořen úplně zaschne až za pět let!

Lékořice (Glycyrrhiza glabra)

Lékořice (někdy známá pod označením "sladký kořen") má protizánětlivé a protirevmatické vlastnosti. Snižuje žaludeční kyselost, podporuje činnosti jater, tlumí křeče hladkého svalstva, pomáhá dýchacímu systému, sráží horečku a odbourává cholesterol. Pozor, zvyšuje krevní tlak a vyplavuje z těla draslík! Stejně účinné, jako rostlina sama, jsou i její extrakty (např. známé pendreky nebo lékořicové bonbóny). V mystice je lékořice spojována především se sexuální magií. Vhodná je např. při silné žárlivosti.

Levandule lékařská (Lavandula officinalis)

Levandule se v lékařství používá zejména pro uklidnění nervového systému. Určitě i vám v dětství, když jste nechtěli spát, dávali levandulový čaj. Brr, ten byl hnusný, co? :) Pokud trpíte nespavostí, můžete vypít půl hodiny před usnutím šálek čaje, nebo (což je, aspoň z hlediska chuti, lepší) vetřít si do spánků kapku levandulového oleje. Levandule je také vhodná jako doplněk při odvykání návykovým látkám. Máte-li časté problémy s bolestí hlavy nebo migrénou, zkuste si připravit horkou lázeň s 15-20 kapkami levandulového oleje. Stravte ve vaně aspoň čtvrthodinu; potom si lehněte do zastíněného pokoje. Pokuste se usnout a po probuzení bude bolest pryč. Nepleťte si levanduli s rozšířeným muškátem (pelargonie), se kterým je tato léčivá rostlina často zaměňována. Levandule kvete modře, zatímco pelargonie má květy bílé až růžové.

Libeček lékařský (Levisticum officinalis)

Vložením sáčku s libečkem nebo přidáním odvaru z něj do koupele zvýšíte svou přitažlivost. Zejména je účinný před setkáním s novými lidmi. Silný odvar ze semen či listů v koupeli působí jako přírodní deodorant. Tuto lázeň lze použít také jako očistu před rituálem.

Mandloň obecná (Amygdalus communis)

Listí i dřevo je používáno pro úspěch a peníze. Pojídání mandlí léčí horečku a napomáhá moudrosti. Z dřeva mandloně se dělají magické hole.

Mandragora lékařská (Mandragora officinalis)

I naprostý laik už někdy slyšel o mandragoře, která je jakýmsi "neoficiálním vyslancem" všech magických rostlin. Nejcennější částí je její dužnatý kořen, připomínající člověka. Bobule této byliny se v dávnověku přidávaly do opojných nápojů pro zostření chuti. Mandragorové víno se používalo jako primitivní anestetikum při amputacích. Olej z mandragory se pak vtíral do spánků, aby přivodil ospalost a zahnal horečku. Roztlučený kořen smíšený s medem a mlékem se dal použít jako mazání na vředy. Kouř z mandragorového kadidla vyvolává vize. Bobule a kořen se také používaly jako afrodisiaka. Kromě vzácné mandragory lékařské existují ještě tři další známé druhy.

Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Všeobecně blahodárná povzbuzující rostlina. Nálev z listů se přidává do koupele. Čaj snižuje teplotu, uvolňuje napětí, poskytuje úlevu při bolestech hlavy. Uklidňuje při stresu a depresi, včetně poruch trávení způsobených těmito psychickými stavy. Studentům se doporučuje pro bystřejší chápání a lepší paměť.

Netřesk střešní (Sempervivum tectorum)

Sbírají se nejsilnější listy, ze kterých se vymačkává šťáva. Ta se dá zmrazit pro pozdější použití. Jedná se o velmi bezpečnou tekutinu, která je vhodná na popáleniny, otoky, řezné rány, prostě na poškozenou pokožku. Má totiž podobné účinky jako aloe. Bolesti hlavy, způsobené nedostatkem spánku, se dají odstranit potíráním spánků. V magii je považována za jednu z nejsilnějších obranných rostlin.

Oměj 

Oměj je zasvěcen bohyni Hekaté, patronce čarodějnic a vládkyni podsvětí. Vyvolává pocity pádu či létání, ale narušuje srdeční rytmus.

Ořešák královský (Juglans regia)

Ořešák pomáhá těm, kdo již znají svou pravou životní dráhu, ale stále se nemohou odhodlat učinit rozhodující krok. Slouží také kandidátům iniciace, kteří se nemohou rozhodnout, zda budou pokračovat v nastoupené cestě. Pomáhá spojit se se svým vnitřním já a s bohy. Ze zelených slupek se připravuje žluté barvivo.

Pampeliška lékařská (Taraxacum officinalis)

Velmi silné diuretikum. Podporuje tvorbu a vylučování moči, aniž by však z těla vyplavovala draslík. Čaj z listů podporuje věštecké schopnosti. Je to rostlina Slunce a života. Mladé jarní lístky jsou výborné do salátu, který vašemu tělu doplní vitamíny.

Pivoňka korálová (Paeonia mascala)

Sušené roztlučené kořeny se používají k přípravě nálevu. Ten je vhodný na nervové potíže a městnání krve v játrech. Korunní lístky se rozhazují po obvodu magického kruhu a sušené květní lístky se přidávají do ochranných kadidel. Z pivoňky lze také připravit kadidlo pro poctu bohů medicíny a lékařských sil.
Prvosenka jarní (Primula veris)

Používá se u příležitosti svátku Beltane a je spojována se vzrůstající pohlavní aktivitou. Vlastně můžeme říct, že souvisí s celkovou vitalitou a plodností. Květy se přidávaly do salátů a zdobily se jimi koláče, vařené listy se zase pojídaly jako zelenina. V severské tradici je prvosenka zasvěcena Freyi a užívá se při obřadech k její poctě.

Rulík zlomocný 

Štáva natřený na kůži vyvolává třes, závratě a poruchy vidění. Používala se při "létacích mastích".

Růže (Rosa spp.)

Růže byla, je a bude především symbolem lásky. Okvětní plátky se na Beltane přidávají do poháru, do kterého se ponořuje posvátná dýka. Můžete je také kandovat v cukru a pojídat nebo z nich vyrobit víno. Tato rostlina je také znamením diskrétnosti a mlčenlivosti. Je-li při shromáždění zavěšena u stropu, nikdo tento závazek nemůže porušit. Její okvětní lístky se také dají použít do nápoje určeného k připoutání váhajícího nápadníka.

Santal bílý (Santalum album)Prášek ze santalového dřeva se spaluje při ochranných kouzlech; jedná se o velice používanou součást kadidel a vonných směsí. Náhrdelník ze santálových korálků působí jako ochrana a zvyšuje duševní vnímání. Santalové kadidlo navozuje poklidnou meditativní atmosféru a zvláště vhodné je pro hledání správné orientace, věštění, prorokování a hypnózu. Uklidňuje mysl a dovoluje vnitřnímu já se projevit.

Skořicovník cejlonský (Cinnamomum zeylanicum)

Skořice (sušená kůra z mladých výhonků rostliny) se přidává do kadidel pro zvýšení magických vibrací a k vytvoření pokojné energie. Je proto vhodná pro používání při rituálech hojení a věštění. Pro tyto účely je také užitečné pít skořicový čaj k vyladění a pročištění mysli. V sexuální magii se natírá pokožka těla zředěným skořicovým olejem pro povzbuzení mužské potence.

Šeřík obecný (Syringa vulgaris)

Šeřík odhání zlo. Jeho vysazením před dům chráníte své obydlí. Květy šeříku je možné vyzdobit dům, ve kterém straší, a tak vypudit nezvané duchy.

Tis červený (Taxus baccata)

Tisové dřevo je neuvěřitelně kvalitní a proto se (zejména na Severu) využívalo k dělání luků. Tis má ovšem i nádherné jehličí a je tak velmi oblíbený pro vysazování u hradů a dalších staveb. Sídlo severských bohů, Ásgard, např. obklopovalo houští tisů. Rostlina (až na dužinu plodů) je prudce jedovatá, tudíž rychle získala pověst "stromu smrti". Kousek tisového dřeva, nošený na nahém těle, chrání před uřknutím. Tis roste velice pomalu (snad jen pár milimetrů za rok), proto bychom se k němu měli chovat s úctou, kterou si zaslouží. Nejstarší známý tis je starý více než 2000 let! Tisové piliny se mohou přidávat do kadidla.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Z květů a listů se vyrábí červený olej vhodný na pohmožděniny, křečové žíly, rány, vředy a sluncem popálenou kůži (pozor, olej je fototropní - vlivem slunečních paprsků dráždí pokožku). V magii se používá jako očistná rostlina, ať už jako kadidlo nebo jako přísada do vody pro omytí oltáře a rituálních pomůcek. Odpuzuje negativní energii a poskytuje žluté barvivo vhodné pro oslavy letního slunovratu.

Jednotlivé části rostlin
Kořeny


- časné zjara a na podzim je šťáva pokleslá do kořene, nezačala-li rostlina plně růst
- vykopávat před východem nebo po západu při úplňku neb při ubývajícím měsíci, nebo v době
klesajícího měsíce - větší síla, nesmí být vystavěny slunečnímu záření
- dny kořene (Kozoroh a Panna)

Listy


- po celý rok jde-li o mladou rostlinu
- jsou-li prosycovány dlouho šťávou, kvetou-li nebo byly mezitím posekány jsou nevhodné
- není nutné aby svítilo při sběru slunce, ale rosa musí být uschlá
- nasbírané ve Štíru - zvláštní síla - velmi vhodné pro sušení a trvanlivou úpravu
- nasbírané ve dnech Raka a Rybách použít ihned, zvl. výjimka kopřiva - sbírá i pije při
ubývajícím měsíci

Květy


- jaro, léto - kolem poledne, přibývající měsíci, úplněk
- dny květů (Blíženci, Váhy, Vodnáři) alternativně při stoupajícím měsíci (Střelec, Blíženci)
- na zásobu na zimu při ubývajícím měsíci a stoupajícím měsíci kdy květy lépe schnou


Semena a plody


- sbírat zralé ( léto, podzim) při suchém počasí
- důležitější než denní doba sběru, vyhnout se polednímu horku
- nasbírané při přibývajícím měsíci ihned použít, sběr při dnech listů
Sběr bylinSbíráte-li kořeny rostlin, je vhodné tak činit, když měsíc „couvá“, zatímco listy a květy je vhodné trhat, když měsíc „ dorůstá.“

Léčivé byliny bychom měli sbírat daleko od prašných cest, železnic a průmyslových center. Nesbíráme s bylin které jsou napadeny chorobami a škůdci. Omezíme se na byliny které dobře známe a můžeme je určit. A proto a bychom nezničili všechny rostliny v stanovišti vždy ponecháme pár rostlin!

Natě: Sbíráme mladé, šťavnaté části. U vysokých rostlin uřezáváme jen vršky nejvýš 20-30 cm dlouhé.

Kořeny: Sbíráme je v době vývojového klidu, kdy jsou v nich shromážděny v nejvyšší míře účinné látky.

Květy: sbíráme jen málo rozvité a vadnoucí rostliny nécháváme být jelikož pro nés nemají žádnou hodnotu

Listy: sbíráme při rozkvětu rostliny, kdy mají nejvíc účinných látek

Nejlepší roční období pro sběr bylinJaro: listy,kořeny,květy

Léto: semeny a plody, listy,květy

Podzim: kořenyNejlepší denní čas pro sběr bylinkořeny : ráno,večer

listy : dopoledne,když oschne rosa

květy : svítí-li slunce a květy se plně rozvinou

semena a plody : po celý den - vyhnout se polednímu horku


Sušení

Sušením na přímém a prudkém slunci většinou rostlinám velmi škodí. Jen výjimečně se doporučuje jednodenní předsušení na slunci, po kterém následuje sušení ve krytých prostorách ve stínu a průvanu. Suší se tak dlouho dokud rostlina není křehká.

Květy:

Velké květy umístíme na tác se sacím papírem a necháme uschnout. Malá a drobné květy pověsíme i se stonky a květy zakryjeme papírovým pytlíkem.Kořeny:

omyjeme a nakrájíme na menší kousky a pak dáme do trouby vyhřáté asi na 45-50 C . Po nandání do trouby vypneme a necháme dosušit případně ještě na chvíli zapneme.Bobule:

rozmístěte na plech a pak stejný postup s jako kořeny. Akorát někdy s nimi zatřeste.Natě:

nejlépe je zavěsit a nechat uschnout.Semena:

odtrhneme semeníky i s stonkem dlouhým asi 10-20 cm a zavěsíme .Pod rostlinu dáme papír nebo tác aby měli semena na co padat.Přirozeným teplem v létě uschnou :

Květy - 3 až 8dní

Listy - 4 až 6dní

Na jaře a na podzim se suší:

Květy – 8 až 14 dní

Listy - 14 až 21dní

Natě – 21- 30 dní

kořeny - 30 – 40 dníFermentaceJe to velmi výhodný způsob zpracování při úpravě listů. Čaje s takto zpracovaných bylin jsou aromatičtější a mají tmavší barvu a lepší chuť´ . Potřebujete větší množství materiálu. Zelený materiál necháte půl dne na stinném místě zvadnout,potom listy položíme na tenkou vrstvu a válečkem pomačkáme. Takto položenou surovinu položíme na plátno stočíme jako závin,smotek uložíme na teplé místo a zatížíme. Po dvou dnech smotky rozbalíme a ve stínu dosušíme Nejčastěji používáme listy maliníku ,jahodník , ostružiníku , kontryhele a vrbky.Skladování

Byliny uschovávejte pokud možno na suchém, vzdušném a temném místě kde není prach ani pára. Nikdy neukládejte byliny do igelitových sáčků, hrozí znehodnocení rostliny! Při dobrém skladování vydrží rostliny asi 12 měsíců.

Skladování v papírových sáčcích se doporučuje jen v případě, že byliny budou zpracovány v blízké době.

Ve skleněných nádobách ukládáme většinu svého materiálu a sklenice musejí být opatřeny víčkem. Některé rostliny musejí být vzduchotěsně uzavřeny. Nejlépe však umístit rostliny do tmavých sklenic.


Příprava rostlinných léků

Vnitřní použití


Nálev (bylinný čaj):

Používá se jedna kávová lžička listů, květů, rozdrcených plodů či nastrouhané kůry na šálek, což odpovídá zhruba 30 g na půl litru vařící vody. Doba vyluhování závisí na požadované síle nálevu, obvykle je to pět až patnáct minut.Studený nálev:

Nasypeme třicet gramů bylinek do nekovové nádoby a přelijeme půl litrem studené vody. Zakryjeme víčkem, utěsníme a necháme 5 - 6 hodin vylouhovat.Odvar:

Použijeme 30 g sušených (rozdrcených) rostlin nebo 60 g čerstvých. Přidáme 0.5 l studené vody. Směs uvedeme do varu a na mírném plameni vaříme deset až patnáct minut. Necháme vychladnout a scedíme. Pozor, nepoužívat kovové (a především hliníkové) nádoby.Tinktura (extrakt):

Do čisté suché sklenice vložíme 120 g sušených nebo 240 g čerstvých bylin. Přidáme půl litru vodky nebo čistého potravinářského lihu. Pevně uzavřeme a skladujeme dva týdny v temnu a teple. Denně protřepáváme. Poté scedíme a uschováváme v tmavých lahvích.Sirup:

Na každých 0.5 l nálevu přidáme půl kilogramu cukru. Zahříváme na slabém ohni (nevaříme!), dokud se všechen nerozpustí. Sirupy jsou vhodné především pro děti a musí se uchovávat v ledničce.

Vnější použitíKoupel:

Přidáváme půl litru nálevu na plnou vanu teplé vody. Můžeme přidat i hrst kuchyňské nebo mořské soli. Nepoužíváme parfémovanou koupelovvou sůl, rušila by účinek bylin.Hojivá mast:

Rozpustíme 250 g vazelíny nebo jiného obdobného tuku na mírném ohni a povaříme v něm patnáct minut dvě polévkové lžíce bylinek.Obklad:

Připravíme čistou bavlněnou látku a namočíme ji do horkého nálevu či odvaru. Přikládáme na postižené místo tak teplou, jak jen to pacient snese. Po vychladnutí vyměníme.Placka (náčinek):

Čerstvé rozdrcené byliny přiložíme přímo na kůži a přikryjeme čistým plátnem.Studený olejový výluh:

Nařežeme rostliny a přelijeme je ve skleněné nádobě rostlinným olejem (např. olivovým, slunečnicovým či mandlovým). Necháme na teplém místě dva až tři týdny a denně obsah mícháme (či protřepáváme). Pak přecedíme do čisté sklenice.

Vína z rostlin

Jahodové víno:

Potřebujeme 2.5 kg jahod, 1.25 kg cukru, štávu a ostrouhanou kůru z jednoho citrónu, kvasinky, živnou sůl a šálek silného černého čaje. Jahody rozmačkáme s cukrem, přidáme štávu a kůru z citrónu, přilijeme čaj a vše umístíme do větší nádoby. Zalijeme třemi litry vařící vody, necháme zchladnout a přidáme kvasinky s živnou solí. Zakryjeme a necháme týden stát. Denně nádobu promícháme. Poté scedíme do demižonu, doplníme po hrdlo studenou vodou a zajistíme vzduchovým uzávěrem. Po skončení fermentace stočíme do tmavých nádob.

Jeřabinové víno: 

Potřebujeme 1 kg jeřabin, dva pomeranče, 1.5 kg cukru, dvě lžičky kvasinek a 2.2 l vařící vody. Smícháme jeřabiny a vařící vodu. Necháme tři dny stát a denně promícháváváme. Pak nalijeme do hrnce 1.2 l vody a přivedeme k varu. Nasypeme cukr a vyrobíme sirup. Ten přidáme do fermentační nádoby spolu se šťávou a kůrou pomerančů. Dobře promícháme a scedíme do demižonu. Doplníme studenou převařenou vodou a přidáme kvasinky. Po skončení fermentace stočíme víno do čistého demižonu, necháme ho vyčeřit a stáčíme do lahví.

Kopřivové víno:

Potřebujeme 2.25 l natě s listy, jeden citrón, zázvorový oddenek, 1.5 kg cukru, jeden šálek čaje, kvasinky a živnou sůl. Nať omyjeme a odstraníme stonky. Vložíme do hrnce a přidáme zázvor, kůru a šťávu z citrónu. Přivedeme k varu a pozvolna vaříme asi půl hodiny. Scedíme do demižonu. V trošce horké vody rozpustíme cukr, přidáme studený čaj a přilijeme do demižonu. Doplníme studenou vodou. Jakmile je tekutina vlažná, přidáme kvasinky a živnou sůl. Promícháme a necháme týden stát na teplém místě. Poté kapalinu slijeme do čistého demižonu, opatříme vzduchovým uzávěrem a necháme fermentovat. Po skončení fermentace stočíme do demižonu a necháme víno vyčeřit. Poté je slijeme do lahví a necháme alespoň půl roku uležet.

Pampeliškové víno

Potřebujeme 1.2 kg cukru, dva pomeranče, 2.2 l vařící a 1 l horké vody, kvasinky a 1.5 l lehce napěchovaných pampeliškových květů. Ty natrháme za slunného dne a odstraníme z nich zbytky stvolů. Vložíme je do fermentační nádoby a zalijeme vařící vodou. Necháme dva až tři dny stát a poté přecedíme do demižonu. V horké vodě rozpustíme cukr a spolu s kvasinkami ho přidáme k nálevu. Podle potřeby doplníme demižon po okraj studenou vodou. Přimícháme šťávu a kůru z pomerančů. Zajistíme vzduchovým uzávěrem a necháme fermentovat. Po skončení fermentace stočíme víno do čistého demižonu a necháme alespoň jeden rok stát. Poté slijeme do lahví.

Šípkové víno: 

Potřebujeme 1 kg šípků, 1.5 kg cukru, kvasinky a 3 l vařící vody. Šípky opláchneme a rozdrtíme válečkem na nudle. Ve vařící vodě rozpustíme cukr a vlijeme do fermentační nádoby. Přidáme šípky a dobře promícháme. Jakmile je směs vlažná, přidáme kvasinky. Zakryjeme a necháme týden stát. Denně promícháváme. Poté scedíme do demižonu opatřeného vzduchovým uzávěrem a necháme fermentovat. Po skončení fermentace scedíme do čistého demižonu a necháme stát tři měsíce. Když je víno čisté, stáčíme ho do lahví.

Pohár zamilovaných:

Potřebujeme 1 l červeného vína, šťávu z citrónu, šťávu z pomeranče, 3 svitky skořice, 6 hřebíčků a cukr pro ochucení. Do velkého hrnce nalijeme víno, šťávu z citrusových plodů a koření. Pomalu uvedeme do varu a zvolna vaříme na mírném ohni pět až deset minut. Odstavíme, přidáme cukr a mícháme, dokud se úplně nerozpustí. Scedíme a podáváme horké.Magický význam potravinArašídy
- arašídy, jmenuji jako zástupce všech plodů ve skořápce. Všechny tyto plody jsou určeny k vnitřnímu klidu a jsou symbolem ženské plodnosti.

Artyčoky
- regulují látkovou výměnu v orgánech trávícího traktu. Nejlépe je jíst je rukama (přírodní stolování), odlupují se lístek za lístkem a nechají se jen tak rozplynout v ústech.

Bazalka
- Indie je mateřská země této rostliny. Používala se a nadále je používána jako ochrana proti démonům a na výrobu svěcené vody.

Celer
- jeden z nejsilnějších prostředků podporující mužskou potenci a ženskou touhu. Dává energii do krve.

Čočka
- je znamením dárce štěstí a symbolizuje, jako všechny plody ve slupce, ženskou plodnost.

Estragon
- jeho latinský název je dracunculus což znamená malý drak. Takto je pojmenován pro svou pronikavou pálivou chuť a úzké listy a kořen. Lze jím vyléčit uštknutí hadem.

Fenykl
- zeštíhluje, ale také dodává sílu.

Granátové jablko
- je symbolem věrnosti v lásce a lásku spojuje.

Hořčice
- ve staré Indii se hořčice používala jako ochrana proti negativním energiím. Hořčičné výhonky byly dárci štěstí. V lásce pak je hořčice rostlinou věrnosti.

Houby
- jsou zdrojem silné prasíly lesa a tuto sílu nám také předávají. Jsou symbolem ochrany.

CHřest
- tuto zeleninu používáme abychom očistili naše tělo. Tyčinky chřestu jsou "symbolem sexu". Jejich tvar a obsah výživných látek probouzejí jarní touhy.

Jablko
- všechny tyto magické druhy ovoce pocházejí přímo ze stromu poznání, jsou znamením plodnosti a lásky. Když jablko překrojíme napříč, jádřinec vytvoří pentagram, který je znamením ochrany.

Jahoda
- již ve středověku byla jahoda ochranným prostředkem proti jedům všeho druhu. Čarodějky jí v kuchyni oceňují především pro její smyslný vzhled.

Kraby
- jsou symbolem Phalusse, obsahují cenné bílkoviny a dodávají sílu.

Králík
- odedávna je symbolem štěstí a plodnosti.

Mák
- posiluje mužskou pohlavní touhu.

Med
- je považován za symbol znovuzrození. Má mimo svou výjimečnou sladkost také konzervační vlastnosti.

Meduňka
- těší a oživuje srdce, jak již věděla svatá Hildegarda. Má uklidňující účinky, pomáhá při odstranění křečí a působí proti depresím a strachu.

Obilí
- roste přímo z klína Země a umírá během žní. Symbolizuje mužský princip - semena vypadávají do půdy, aby dala vzniknout novému životu.

Olivy
- první olivovích pochází ze sporu mezi Athénou a Poseidonem a tak se olivy staly plodem Athény. Olej, který se pracně získává z oliv, se dříve ke spotřebě používal jen vzácně, a to při náboženských obřadech při pomazání těla. Olivy obsahují vitamín B, který blahodárně působí na nervy, kůži a vlasy a mnoho důležitých mastných kyselin, a proto se olivy staly plodem krásy.

Paprika
- podporuje krevní oběh, zvyšuje obranyschopnost, potlačuje stresové reakce, simuluje dobrý stav organismu a sexuální touhy.

Petržel
- podporuje krevní oběh. Ovšem pozor, v těhotenství se musí s petrželí opatrně, poněvadž může vyvolat samovolný potrat. Již v antické době se používala petržel k vyvolání menstruace či k provedení potratu.

Rajčata
- nazývaná též jablky života. Přinášejí nám sílu slunce a zahrnují nás štěstím.

Rozmarýn
- má uklidňující účinky při vypětí a dává nám novou energie. Tato rostlinka symbolizuje lásku, touhu a krásné snění.

Ryba
- znamení ryb a také křesťanský symbol ukazují dvě poloviny Měsíce. A tak je ryba dítětem měsíce a moře, znamením ženství.

Řeřicha
- je velmi bohatá na vitamíny a měli bychom ji sbírat jen v květnu u pramene potoků. Pomáhá při češtění ledvin, její oleje posilují imunitní systém a mají uklidňující účinky.

Sedmikráska
- drobná a přece tak zářivá na lukách. Je velmi výživná a působí proti střevním zánětům..

Šafrán
- je jednou z nejstarších rostlin, které známe. Dodnes je považována za nejdražší. Je to droga, která se odpradávna používala k urychlení porodu. Dále se šafrán používal k barvení látek. V dávných dobách šafránem obarvený oděv znamenal moc a bohatství.

Šalvěj
- v dřívějších dobách se o této rostlince uvažovalo, že dává nesmrtelnost. Byla považována za čarodějnou bylinu a ženy jí používaly k tvorbě mateřského mléka při kojení a také k léčení ženských nemocí.

Vavřín (Bobkový list)
- symbolizuje slávu a moudrost, úspěch, vítězství a proroctví. Pokud ho použijete čerstvý a samotný, tak má lehké narkotizační účinky a může Vás uvést do slabého hypnotického stavu.

Vejce
- je již po dlouhá staletí symbolem života, plodnosti, tvůrčí síly, ochrany a léčení.

Zázvor
- má výraznou, pronikavou chuť, regulační a projímací účinky. Velmi dobře působí proti nachlazení a je účinným domácím prostředkem proti nevolnosti. V dávných dobách byl považován za zázračný kořen, který se používal proti moru.Rituální sběr bylin
Skoro vždy se sbírají rostliny před východem slunce, a sice v den, který právě nad rostlinou panuje. Podle Agrippa rostliny ovládané Měsícem, Venuší nebo Merkurem se sbírají s pohledem na západ. Rostliny jejichž panovníkem je Saturn, Mars nebo Jupiter se sbírají s pohledem na jih nebo východ. Sluneční rostliny se sbírají s pohledem na jih.


Před sbíráním vstoupíme do koupele - očista fyzická, následuje očista mysli - meditace, oblékneme si vhodný šat, kromě toho bychom neměli před odchodem s nikým mluvit.


Před odebíráním rostliny můžeme nakreslit okolo rostliny kruh a vyhrabat ji nekovovým nástrojem. Za žádných okolností by se neměla rostlina dotknout země. Rostliny se zabalí do bavlněné látky či papírového sáčku. V případě, že sbíráme více rostlin, byliny řádně označíme, pro snadnější pozdější práci s bylinami. Nasbírané byliny se usuší nebo pro obzvlášť silný magický účinek použije čerstvých bylin.


Obzvlášť posvátné byliny se musí sbírat pouze za speciálních rituálů : osoba, která chce provést rituální sběr, musí být bosá, musí mít umyté nohy a rostlinu smí utrhnout po obětování ( víno a chléb ) nebo za odříkávání magických formulí. Pak se rostliny očistí v mléce. Smíme nasbírat jen tolik rostlin, kolik opravdu spotřebujeme. V každém případě se musíme postarat o to, aby rostlině zůstalo pro přežití dostatečné množství semen, květů nebo listů. Také musíme rostlině vysvětlit k jakému účelu bude použita.

Použitá část rostliny

Měsíční fáze při sběru

kořeny a dřevo

ubývající Měsíc

květy, semena, plody

přibývající Měsíc