Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mudlovské domácí léčby proti nemocem

4. 8. 2007

Cakel DeLaMoon, Slythericlaw,1.ročník

Mudlovské domácí léčby proti nemocem

 

 

Éterické oleje 

Tyto oleje se hodí – při vnějším použití – pro parní koupele ,vtírání a inhalace (vyjma kojence a děti dvou let).Éterické oleje se kupují v lékárnách či specializovaných prodejnách . Jejich příprava k použití ,dávkování a délka aplikace jsou vždy uvedené. Pozor!Na éterické oleje reagují některé osoby alergicky (svědění pokožky) . V takovém případě jejich použití okamžitě vysadíme!

 

 Zábaly

 Zábaly nohou

 

Nezdravé usazeniny , hlavně v oblasti nohou , lze zábaly nohou odvést.Pomáhají i u bércových vředů.Tyto zábaly přikládáme studené či teplé.Látku velikosti ubrousku omotáme jednou či dvakrát kolem nohy do výše kotníku. Látka má být hodně mokrá , ale nemá z ní kapat .Obalíme ji a překryjeme vlněným šátkem (můžeme i ručníkem).Tyto zábaly ponecháme na noze jednu až dvě hodiny.

 

 Zábaly krku 

Zábaly krku se doporučují při kašli a chrapotu , u zanícených mandlí či podráždění hrtanu a hltanu.Pro zábaly krku složíme látku  dva-, čtyři- nebo šestkrát a ponoříme do vody něco kolem 19 až 29 stupňů Celsia teplé .Vyždímáme šátek  a přiložíme kolem krku  a překryjeme suchou látkou a vlněnou šálou (můžeme i ručníkem).

 

Zábaly hlavy 

Obzvláště při bolení hlavy .migréně a u všech stavů souvisejících  s chorobným zúžením cév , jsou zábaly  hlavy vhodným .bohužel dosti zapomenutým prostředkem.Obklady hlavy děláme při teplotě vody mezi 18 a 20 stupni Celsia. Před spaním přiložíme na čelo a hlavu dobře vyždímaný ručník  který pak překryjeme tlustým,vlněným turbanem.Zábal ponecháme až do příštího rána.

  

Zábaly rukou 

Mají povzbudivý nebo zklidňující vliv a především prokrvování  . Zábaly rukou lze srovnat s zábaly nohou  . Přikládají se rovněž  teplé nebo studené .Při studeném obkladu jsou předpokladem teplé ruce.Jsou – li ruce studené , přikládáme zase teplý obklad. I o ruku platí zásada : vždy zabalíme obě ruce , nikdy pouze jednu.

 

Zábaly lýtka

Pomáhají obzvláště při horečnatých stavech a slouží k odvádění nadměrné horečky. Při tomto zábalu se zabalí pouze lýtko,chodidlo zůstane volné .Voda pro zábal má být 18 až 20 stupňů C. teplá . U lýtkového zábalu je důležité , aby nohy  zůstaly teplé , proto se oblékáme teplé ponožky a pod nohy položíme láhev s teplou vodou .Obzvláště dobře pomůže kombinovaný zábal lýtka  se zábalem hlavy nebo krku , ponechaný přes noc. POZOR.Horečku snižující zábaly nepřikládáme příliš studenou vodou.U horečnatých stavů a příliš studeném zábalu se mohou dostavit výrazné poruchy krevního oběhu!Čím vyšší horečka,čím choulostivější a rozrušenější je pacient , tím teplejší má být voda.Zábaly nemusíme dělat pouze s vodou,ale lze k nik použít i určité rostliny , které dobře znáte z kuchyně a naše babičky je považovaly za úplně normální léčitelské prostředky.

 

 Dětské choroby – poruchy spánku

   

Když děti špatně usínají nebo se budí,jde často o psychické problémy způsobené strachem ze školy nebo napětím v rodině.Poruchy dětského spánku lze zmírňovat bylinným polštářkem. Pomáhá uvolnit a usnout.

 

Nápoj z prvosenek a meduňky

  Nápoj z prvosenek a meduňky pomáhá dětem usínat . Smícháme 30 gramů prvosenkových a kozlíkových květů s 30 g. Kvetoucí třezalky a přidáme pak ještě 50 g. Meduňkových listů. Příprava:2 čajové lžičky této sušené směsi přidáme do ¼ litru mléka, necháme krátce povařit a osladíme ještě 2 čajovými lžičkami medu . Použití : Tento nápoj se pije krátce před uložení ke spánku.

 Bylinný polštářek – příprava

 Smícháme plnou hrst kozlíkových kořenů, heřmánku.šalvěje,rozmarýnu,kapradí,meniky (rostlina složnokvětá!)a bobulí jmelí dohromady a   zašijeme do lněného plátna.Použití : Takto připravený bylinný polštářek  umístíme pod polštář . Asi po 2 měsících se musí obnovit!

 

Spalničky , příušnice , plané neštovice  

Spalničky,příušnice a plané neštovice jsou značně nakažlivými virovými infekcemi . V každém případě se musí léčit lékařem či léčitelem.Často se tyto choroby objevují jako epidemie . Existují však domácí léčivé prostředky, které průběh těchto chorob ulehčují.

 

 

Pískavicové obklady 

Tyto obklady pomáhají zejména při nepříjemných příušnicích. Pískavici obdržíme v lékárně.

Příprava:

1 polévková lžička rozemletých pískavicových semen se řádně promíchá a s horkou vodou na kaši.  

Použití:

Tuto kaši naneseme na kousek mulu, který dítěti snesitelně teplý přiložíme kolem krku.Pak jen vše přebalíme vlněným šátkem(můžeme ručníkem).

 

 Chronický kašel

Chronický kašel – do kterého počítáme chronickou bronchitidu,také astma,plicní emfyzém a silikózu – činí pacientům potíže,uvolnit při ranním odkašlávání hleny,které se přes noc v plících utvořili , Existují ale některé čajové směsi i jednotlivé čaje , které odkašlávání usnadňují.

 

 Diviznový čaj

Příprava : 2 čajové lžičky diviznových květů přelijeme ¼ litrem vařící vody a čaj necháme 10 minut vyluhovat.Pak se scedí a osladí 1 čajovou lžičkou medu nebo ovocného cukru.

Použití:Denně vypijeme ráno před vstáváním 1 šálek diviznového čaje.

 

POZOR!Diabetici mohou tento čaj oslazovat pouze ovocnými cukry ! Připočítat ke kalorickým jednotkám!

 

 

 Jitrocelový čaj 

Příprava : 2 čajové lžičky jitrocelových listů se spaří ¼ litrem vařící vody a nechají se 10 minut vyluhovat.

Pak se čaj scedí a  podle chuti osladí medem nebo ovocným cukrem.

 Použití:

Několikrát denně vypít po šálku tohoto čaje.

 

POZOR! Diabetici mohou tento čaj užívat pouze oslazený ovocným cukrem!Tento cukr se pak musí připočíst k denním kalorickým dávkám!

 

Kašel křečovitý a černý

Křečovitý a černý kašel necháme samozřejmě v každém případě léčit lékařem či léčitelem. Pro případ mírnějšího kašle jsou účinné a osvědčené domácí prostředky.

 

  Čaj z tučnice

Příprava : Na 1 šálek vařící vody použijeme 2 čajové lžičky natě tučnice , necháme 10 minut vyluhovat a pak scedíme.

Použití : během dne postupně vypijeme 3 až 4 šálky čaje.  

 

Fialkový čaj 

Příprava  :

1 čajová lžička fialkové natě (nebo také kořenů) se spaří 1 šálkem vařící vody,nechá 10 minut vyluhovat a pak se scedí.

Použití:

Tohoto čaje pijeme denně 3 šálky.

   

Mateřídouškový čaj

  Příprava : 

1 až 2 lžičky mateřídouškové natě se přelijí 1 šálkem vařící vody,nechají 10 minut vyluhovat  pak scedí.

Použití :

Třikrát denně bychom měli vypít 1 šálek čaje.

 

  Plicníkový čaj

Příprava :

2 čajové lžičky plicníku se spaří 1 šálkem vařící vody. Čaj se má před  scezením 10 minut vyluhovat.

 

Použití :  

Třikrát denně  vypijeme 1 šálek tohoto čaje.

 

Bolesti hlavy

Bolesti hlavy se objevují u některých osob často a poměrně pravidelně.Příčiny zůstávají ve většině případů neznámé,ale v každém případě se máme pokusit získat vysvětlení u lékaře.Najdeme ale mnohé,dobře snášené domácí prostředky.

 

Cibulový zábal  

Cibulový obklad upadl jako domácí prostředek při bolestech hlavy v zapomenutí,ale má být velmi účinný .

 

Příprava :

1 velkou cibuli nadrobno nakrájíme a vložíme do mulového obalu.

 

Použití :

Obalíme si na dobu 20 minut zátylek a navrch přiložíme teplý ručník.

 

Citron  

Citronová kůra se osvědčila při bolestech hlavy stejně dobře jako éterické oleje a další.

Použití :

Natřeme spánky kůrou oloupanou z chemicky neošetřeného citronu .

Pozor!

Při kožních ekzémech nelze tento domácí prostředek používat!!!Pro malé děti od 2 let se nehodí!!!

   

Čaj z černého bezu

Čaj z černého bezu pomáhá rovněž proti bolestem hlavy,zejména jsou-li předznamením nastupující chřipky.

 

Příprava :

2 polévkové lžíce květů černého bezu (nebo sušených plodů) se spaří ¼ litrem vařící vody.Vše necháme 10 minut vyluhovat a pak scedíme. 

Použití :

V průběhu dne vypijeme 3 šálky čaje.

 


Špičaté bradavice

   

Špičaté bradavice jsou na povrchu pokožky jen nepatrně vypuklé a podle okolností ještě překryté mozolem.Sahají však v podobě trnu hluboko do tkání a mohou na tlak reagovat dosti bolestivě . Obzvláště nepříjemné jsou plosce nohy a patě.

 

Cibule  

Podle pátera Künzle jsou velmi dobrým prostředkem proti bradavicím i kuřím okům plátky cibule

 

Použití :  

Jednu cibuli nakrájíme na kolečka a naložíme do octa.Pak je přiložíme a přivážeme na postižené místo.

 

Sliny  

Sliny jsou snad nejstarším a nejednodušším prostředkem proti bradavicím

 

Použití : 

Bradavice se neustále přetírají tenkou vrstvou vlastních slin.

   

Vlaštovičník  

Proti bradavicím na chodidle pomáhá vložka z čerstvého vlaštovičníku,kterou si dáme na bosou nohu,do ponožek,popřípadě punčoch.

Použití :

Nať musí v punčoše přesně přiléhat na bradavici.Vložku denně obnovujeme.

 

POZOR!Vlaštovičník lze bez terapeutického návodu aplikovat pouze zevně!!!

 

Spálení kůže od slunce  

Dnes bychom si již nemuseli nechat sluncem popálit či spálit pokožku.Ochranné prostředky ,které vyrábí současný kosmetický průmysl,nás velmi dobře ochrání.Většina nich je testovaná na alergie a navíc vykazují vysoké hodnoty faktorů na ochranu proti záření,a  to pro každý typ pokožky.Vzhledem k nebezpečí vzniku rakoviny kůže je třeba se spálení od sluníčka vyvarovat.

   

Bylinné obklady

Pokud se to přece jen stane , doporučují se následující rostliny na obklady : (Rdesno),zelí,šrucha,šťovík kyselí,jitrocel kopinatý   .

 

Použití :

Čerstvé byliny na 1 až 2 minuty blanšírujeme (z dezinfekčních důvodů) a necháme vychladnout na tělesnou teplotu.Nasekané je v tenké vrstvě zabalíme do gázy a přiložíme na sluncem spálená místa.

 

  Hliníkové obaly  

Pomáhají při spálení pokožky sluncem

 

Příprava :

5 polévkových lžic bílé nebo černé hlinky se dohlídka promíchá s převařenou vodou,až dosáhnou konzistence jako sádra .Můžeme přidat i několik kapek glycerinu.

Použití:Natíráme přímo na pokožku a za ¼ hodiny omyjeme teplou vodou.Pokožku nesmíme ale přitom třít.