Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kouzelnické prášky

30. 3. 2007
Kouzelnické prášky


Mudlovských televizorech ( více v knize Mudlovské výtvory k usnadnění života) můžete často vidět "předpověď počasí". V našem světě nic takového neexistuje, takže kouzelníci používají blýskavě modrý prášek zvaný Nebeský prášek. K použití tohoto prášku potřebujete hůlku. Hodíte prášek do ohně a řeknete nějaký den. Nad zmodralým ohněm se objeví určitý znak. Mrak znamená déšť (nebo sníh), slunce slunečno a blesk bouřku. Po ukončení zamiřte na oheň hůlkou a řekněte "Finito". Tímto práškem se může určit i teplota. Po vhození musíte říct " Fevtemp" a den, který chcete vědět. Ukončení je úplně stejné.


Letax (Floo powder)

Letax je jeden z nejrozšířenějších prášků. Najdete ho bezmála v každé kouzelnické rodině. Prášek má zelenou nebo hnědou barvu. Slouží k přepravě z jednoho místa na druhý. Přepravíte pomocí krbu. Vezmete si trochu prášku do ruky a hodíte ho do ohně. Oheň by měl vzplát  a měl by mít smaragdově zelenou barvu (pokud se tak nestane, radši do ohně nevstupujte a běžte jej reklamovat), poté do něj můžete vstoupit a srozumitelně říci, kam se chcete dostat. Nezapomeňte, že krb musí být zapojen v síti, jak ten váš, tak i ten, kam se chcete dostat. !Opravdu to řekněte srozumitelně! Nezapomeňte též na to, abyste měli lokty u sebe, protože by jste se do nich mohli při cestě praštit. Mějte také zavřené oči, aby se vám do nich nedostaly saze. Vevnitř hlavně nezmatkujte a počkejte, až se úplně zastavíte (mimochodem svátečním cestovatelům se nedoporučuje jíst před cestou). Poté můžete v klidu vystoupit, protože jste tam, kde jste chtěli být.Jedna z nejdůležitějších věcí, která již byla zmíněna je "krbová síť". Přihlásit se do tzn. "krbové sítě" je velmi jednoduché. Musíte být plnoletí (nebo potřebujete zákonného zástupce). Dojděte si na Ministerstvo kouzel. Tam dostanete formulář, který vyplníte a ještě zodpovíte pár otázek, no a pak můžete vesele cestovat. Ještě jednodušší je odhlásit se. Je též možné zapojit i mudlovský krb. Pro to musíte mít zvláštní důvod a příslušný pracovník Ministerstva kouzel vám to může, ale nemusí schválit. Když někam cestujete a víte, že zpět se dostanete také krbem, tak je dobré mít s sebou špetku Letaxu. Tento prášek se dá zakoupit v Příčné ulici  v obchodě se jménem "Kranister- prášky všeho druhu". Cena je stanovena na 1 galeon za 1 kg Letaxu. 

 

Pozorovací prášek  

Tato substance slouží k pozorování lidí či zvířat. K použití tohoto prášku je třeba mít souhlas Ministerstva kouzel. Prášek se prodává jen pracovníkům z ministerstva (odbor pro posuzování kouzelnických zákonů), bystrozorům a dalším prosazovatelům zákonů. Z důvodu možného zneužití je každý balíček pozorovacího prášku ochráněn heslem. Heslo je u každého balíčku jiné. V případě, že má uživatel podezření, že někdo jiný jeho heslo zná, tak jej může za menší poplatek změnit. Při změně hesla musí vždy dotyčný kouzelník předložit doklad o koupi prášku a povolení Ministerstva kouzel (zde zveřejněný postup je povolen Ministerstvem kouzel -pozn.Ron-). Uživatel hodí špetku prášku do ohně a pošeptá heslo. Namíří  hůlkou do ohně a řekne kompletní jméno pozorované osoby a její trvalé bydliště nebo rodné číslo. Upozornění: Prášek působí jen, když je vybraná osoba , kterou chcete pozorovat mimo budovu a také, když je osoba dál od ohně, protože pak je horší obraz. Pozorovatel může dobře vidět, co osoba dělá. Po mávnutí hůlkou se obraz rozplyne. Doufáme, že tento návod nezneužijete.

 

Komunikační prášek (comunication powder) 

Tento prášek slouží k přímé komunikaci z krbu do krbu bez kompletního přemístění. Stačí, když vhodíte do ohně takové množství prášku podle doby spojení. Doba trvání spojení závisí na hmotnosti prášku. Vzorec je přibližně 1 g/minutu. Posadíte se před krb, aby vzdálenost vaší hlavy od ohně byla 1 - 2 m. Vezměte si hůlku a mávněte s ní směrem k ohni a zřetelně (hlavně nekřičte) vyslovte místo krbu, kde se přibližně dotyčný nachází a jeho jméno. Z ohně se stane pára, za které se stane obraz místnosti před krbem příjemce. Příjemce uvidí pouze váš obličej. Můžete spolu mluvit, jak dlouho chcete, ale po určité době se začíná obraz rozplývat. V tom případě musíte přihodit ještě trochu komunikačního prášku a obraz se znovu vyjasní. Když budete chtít rozhovor ukončit, mávněte hůlkou směrem k ohni a řekněte zaklínadlo "Finito". Upozornění : rozhovor může ukončit jen ten, kdo ho začal. Narozdíl od Letaxu  apod. se nemusíte připojovat na Ministerstvu k "síti". Hlavní výhodou je komunikace s obrazem. Nevýhodou je určitá doba a malá trvanlivost prášku. Cena je stanovena na 10 srpců za 1 kg prášku. 

 

Pokročilejší komunikační prášek  (Advanced communication powder)    

V tomto případě platí to samé jako u komunikačního prášku s tím rozdílem, že lze přenášet malé předměty (To jest polovina výšky ohně). Upozornění: Předměty mohou přijít pouze z jednoho směru - přijímacího. Předměty vložíme do krbu a v druhém krbu to vypadne. Upozornění: V závislosti rychlosti a výšce v ohni, do kterého byl předmět dán, tak ve stejné rychlosti a výšce ohně vypadne na druhé straně (proto se nevyplácí házet křehké předměty velkou rychlostí do krbu).

 

Statický prášek

Tento prášek je spíš bezpečnostního typu. Když chcete odejít někam na nákup nebo se svým známým a nechcete zhasínat oheň a po vrácení ho zase zapalovat, tak můžete použít tento prášek. Když budete odcházet, tak vhoďte statický prášek do ohně. Prášek funguje tak, že kolem ohně se vytvoří další světle modrý prášek a obklopí ho. Tento světle modrý vnější oheň zmrazí původní normální oheň a zůstane v tom samém tvaru jako před použitím statického prášku. Je vhodné ho použít i tehdy, když jsou děti o samotě doma, poněvadž když do něj něco spadne, tak to neshoří ale i někoho nepopálí. Pro ukončení se použije hasící prášek. Cena za 1 kg statického prášku je 15 srpců.

 

Hasící prášek

Hasící prášek slouží k hašení menších požárů. Když se dotkne prášek ohně, tak se  z prášku stane tekutina, která má několika násobně větší hasící účinek. Hasící prášek se nehodí k hašení mudlovských požárů, protože u mudlů požár často vniká chybou elektrických zařízení (viz. kniha Průvodcem mudlovské energetiky, kapitola 4). Je vhodné ho použít na kouzelnické ohně, především na světle modré vzniklé statickým práškem. Cena je stanovena na 5 srpců za 1 kg. 

 

Vyhřívací prášek

Vyhřívací prášek se hodí k vyhřívání bytů či domů. Používá se většinou, když je venku nízká teplota. Prášek se může stát nepoužitelným, když je venku velmi vysoká teplota (cca. 50 stupňů celsia). Rychlost pronikání tepla do obydlí závisí na jeho velikosti. Průměrná doba ohřívání je asi 10 minut. U velkých sídel trvá proces déle. Přidejte prášek do ohně a on se během několika vteřin zbarví. Barev bude několik a budou za sebou v řadě: bílá, žlutá, oranžová a červená. Červená barva - větší zvýšení teploty, oranžová - menší zvýšení teploty, žlutá - menší snížení teploty a bílá větší snížení teploty. Pro některou z těchto z těchto voleb klepněte hůlkou nad požadovanou barvou ( zároveň i teplotou). Pozn. vaší hůlce se nic nestane. Až budete s teplotou spokojeni, tak namiřte hůlkou do ohně a řekněte "Finito".Upozornění:pokud to slovo řeknete, tak ukončíte celý proces a pro případnou změnu teploty budete muset vhodit prášek znova a proces opakovat. Až se byt vyhřeje, tak oheň zhasne.

 

Kamenný prášek 

Tento šedočerný prášek je nebezpečný, těžký a zároveň zakázaný. Používají ho především zloději, vrazi a další pochybná individua.  Velmi lehce se dá sehnat na černém trhu, kde jej seženete za velmi nízkou cenu. Prodává se však i mezi vězni ve vězení ( samozřejmě ne v Azkabanu). Používají ho, když utíkají před pronásledovateli a potřebují se skrýt. Pro použití není třeba mít hůlku. Stačí jej na sebe nasypat (pozor! mohli byste se poranit, protože hrst tohoto prášku váží půl kilogramu) a co nejrychleji se skrčit. Po 5 vteřinách ztuhnete a zešedivíte. Stáli byste-li vzpřímeně, tak stejně zůstanete i po proměně a pronásledovatelé vás snadno poznají a ještě snadněji zajmou. Po hodině prášek přestane účinkovat, ale ještě hodnou chvíli vám pohyb bude činit potíže. Jestliže u vás najdou tento prášek, tak je to stejné, jako kdyby u vás našli tvrdé drogy.

 

Nebeský prášek

Mudlovských televizorech ( více v knize Mudlovské výtvory k usnadnění života) můžete často vidět "předpověď počasí". V našem světě nic takového neexistuje, takže kouzelníci používají blýskavě modrý prášek zvaný Nebeský prášek. K použití tohoto prášku potřebujete hůlku. Hodíte prášek do ohně a řeknete nějaký den. Nad zmodralým ohněm se objeví určitý znak. Mrak znamená déšť (nebo sníh), slunce slunečno a blesk bouřku. Po ukončení zamiřte na oheň hůlkou a řekněte "Finito". Tímto práškem se může určit i teplota. Po vhození musíte říct " Fevtemp" a den, který chcete vědět. Ukončení je úplně stejné.

 

Chladící prášek  

Dalo by se říct, že je to úplně stejný typ prášku jako je Vyhřívací prášek (viz. nahoře). Má tytéž schopnosti, až na to, že je vše naopak. Při aktivaci (taktéž stejná) jsou barvy opačné: červená, šedivá stříbrná a sněhově bílá. Bílá - větší snížení teploty (Pozn.: U Vyhřívacího prášku je také bílá barva. Asi si řeknete, že v tom případě je Chladící prášek nepotřebný. Avšak u Vyhřívacího prášku jde teplota regulovat do 15 stupňů Celsia. Při použití Chladícího prášku až do -20 stupňů Celsia. To samé je i v případě vyšších teplot. V případě chladícího prášku dosahuje teplota oteplení max. 5 stupňů Celsia, kdežto s Vyhřívacím práškem do 60 stupňů Celsia.), stříbrná - menší snížení teploty, šedivá - menší zvýšení teploty a červená - větší zvýšení tepoty. Pro ukončení řekněte opět magickou formuli: "Finito".

 

Soví prášek 

Tento prášek můžete využít, když nemáte sovu, ale potřebujete urgentně poslat jakýkoliv dopis, pak jej můžete použít. Musíte stát v otevřeném prostoru. Velkou silou tento červenohnědý prášek hoďte na zem a křikněte: "Owparrate". Do pěti sekund se objeví sova. Můžete určit i velikost sovy. Pokud chcete malou sovu, pak přidejte ke slovům owparrate i písmeno S. V případě velké sovy písmeno L. Až se sova objeví, tak jí k noze přivažte dopis (nedoporučuje se posílat balíky). Potom jí pozorně řekněte adresu a sova dopis na na určenou adresu doručí. Adresát má po doručení dopisu 10 minut na odpověď, jinak se sova sama vrátí k vám. To je záruka toho, že váš dopis byl doručen. V opačném případě ne. Sova poté další dopis doručit nemůže. Chcete-li, aby sova zmizela, tak řekněte: "Finito owl".

Sledovací prášek

Tento prášek slouží k sledování různých událostí v přímém přenosu. Má stejnou funkci jako předmět, kterému mudlové říkají televizor (kdo neví, co je toto za věc, ať vyhledá knížku zabývající se Mudlovskými vynálezy k usnadnění života). Poslouží např. k sledování famfrpálových zápasů. V poslední době se před famfrpálovými zápasy objevovali na upoutávkách záhadná písmena : H,C,N,M,K a vzácněji Z. Tyto písmena označují typy sledovacího prášku. Abyste to pochopili, tak uvádíme příklad: pan 1 chce vidět famfrpálový zápas, ale nemůže se dostavit na stadion. Proto se podívá do Denního věštce na stránku věnovanou sportu. Tam nalezne sloupek budoucích zápasů a u každého zápasu je jedno z uvedených. Na příčné ulici si koupí sáček Sledovacího prášku, na kterém je písmeno, které si našel v Denním věštci u příslušného zápasu. V době, kdy se zápas hraje, aktivuje obraz pomocí prášku. Prášek se používá, tak, že se v příslušný čas zápasu vhodí do ohně a obraz se sám aktivuje - po skončení zápasu se obraz zase rozplyne. Doporučuje se dívat zpříma, při pohledu z boku se barvy rozplývají. Pokud vhodíte prášek do ohně a nic se nestane, pak prášek nefunguje nebo jste někde udělali chybu. Pokud se stane, že je prášek vadný (což není moc pravděpodobné), tak ho běžte reklamovat na adresu výrobce. Cena - 4 galeony za 100g