Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kouzelné nůžky

Kouzelník ukáže tři papírové pásy slepené do kruhu (tento uzavřený kruh papíru budeme v dalším popisu nazývat pouze "pás"). "Co obdržím, rozstřihnu-li nůžkami tento pás po délce?" táže se kouzelníka ihned odpovídá: "Dva úzké pásy, že? Podívejte se, že tomu tak skutečně je!" Kouzelník rozstřihne nůžkami pás a pokračuje: "Je snad zbytečné, že vám je ukazuji, skutečně nemohu dostat nic jiného než dva užší, opět uzavřené pásy. Mám zde ještě další takový pás, který rozstřihnu a budu mít opět dva úzké pásy. Okamžik! Kde jsou dva pásy? Vždyť je to jenom jeden, ale dvakrát tak velký! To už vypadá záhadně, za to jistě mohou moje kouzelné nůžky. To musím zkusit ještě jednou, tady na tomto třetím pásu. Tak, už to bude… To je zvláštní, z tohoto třetího pásu mám zase dva pásy, ale drží pohromadě jako řetěz. Nevíte, jak je to možné?"

Kouzelník nastříhané pásy předá divákům k zběžnému prohlédnutí.

Vysvětlení: K předvedení tohoto kouzla si musíme nejprve připravit tři, na první pohled stejné pásy. Nejprve nastříháme z papíru rovné pruhy 3 - 4 cm široké a 1 až 1,5 m dlouhé. V uzavřené pásy je slepíme následovně: První pruh slepíme normálně, jen musíme dát pozor, aby se nám nepřetočil. Druhý pruh však před slepením otočíme jednou kolem, tj. o 180°. Třetí pruh před slepením přetočíme dvakrát, tj. o 360°. Tak dostaneme tři druhy uzavřených pásů (viz vyobrazení A, B, C). Tyto rozdíly ve zkroucení pruhů nejsou na první pohled vidět, zvláště, když všechny tři pásy navlékneme na paži. Jejich velikost i šíře je stejná. Aby nebyly nějaké rozdíly patrné, nedoporučuje se dělat pásy příliš malé a široké. (Abychom připravené pruhy od sebe dobře rozeznali, můžeme je případně zhotovit z papíru různých barev.)

Přípravu i stříhání si musíme předem dobře vyzkoušet. Celé kouzlo doprovázíme mluveným slovem. Uvedený slovní doprovod je pouze návod, který si upravíme podle vlastních potřeb.